Breaking na olympijských hrách?

Breaking_na_olymijskych_hrách_Martin_MG_Gilian

Breaking na olympijských hrách?

Je to oficiálne. Medzinárodný olympijský výbor zaradil breaking na Olympijské hry, ktoré by sa mali konať v Paríži v roku 2024. Pre niektorých športových fanúšikov je to celkom slušný šok ? V našej komunite sa však o zaradení breakingu na olympiádu hovorilo minimálne od roku 2018. Práve vtedy bol break prvý krát zaradený na olympijských hrách mládeže v Buenos Aires, kde mal veľký úspech.

Čo to prinesie pre našu komunitu? Aké sú plusy a mínusy?

Na úvod sme sa opýtali na názor ľudí, ktorí sú v našej break scéne rešpektovaní a ich názor nás zaujíma. V článku nájdete 4 mini rozhovory a to s Martinom “MG” Gilianom, Oliverom„Twister“ Pirhalom, Marianom „Majko“ Koišom a nebude chýbať naša Zuzka ?

Martin “MG” Gilian

Volám sa Martin “MG” Gilian. Od roku 2004 sa venujem tancu Breaking a všetkému čo sa okolo neho “točí”. Od roku 2009 máme organizáciu, ktorá organizuje tanečné festivaly The Legits Blast v Prahe, Banskej Bystrici a čoskoro v Miami. S The Legits Blast máme na pláne spraviť svetovú sériu v Breakingu, ktorá bude prebiehať na všetkých kontinentoch sveta s výnimkou Antarktídy ?. Zároveň máme video produkciu, ktorá točí breakove videá hlavne pre Red Bull BC One, plus máme značku oblečenia pre tanečníkov. Vo voľnom čase sa venujem aj hudbe ako MC.

Breaking_na_olymijskych_hrách_ Martin_MG_Gilian

Keďže som jeden z “poradcov” olympiády určite zaradenie breakingu na Olympiádu považujem za úspech. Som rád že Olympiáda pristúpila aj na zmenu terminológie a tanec sa bude oficiálne volať Breaking, tak ako je pôvodný názov tohto tanca a nie Breakdance, termín ktorý bol vymyslený pre médiá. Breaking na Olympiáde určite prinesie zvýšený záujem verejnosti, médií a sponzorov. Už  nebude vnímaný len ako pouličný tanec, ale získa  oveľa väčší rešpekt v radoch bežnej verejnosti. Samozrejme bude dôležité vzdelávať verejnosť aj média, odkiaľ tento tanec pochádza, aká je terminológia, o čom je Hip Hop kultúra.

Oliver „Twister“ Pirhala

Volám sa Twister, reprezentujem Hasta la muerte crew a breakinu sa venujem už 15 rokov. Za najväčší úspech považujem dlhoročne reprezentovanie svojej crew na Slovensku aj v zahraničí.

Breaking_na_olymijskych_hrách_ Oliver_Twister_Pirhala

Breakin na Olympijských hrách vnímam ako skvelú príležitosť zabezpečiť mladým talentovaným bboys krajšiu budúcnosť a zároveň to vnímam ako možnosť oboznámiť širšiu verejnosť s našou kultúrou. Dôležité je, aby sa organizácie, vytvorenia judging systému, a výberu poroty chopili relevantní ľudia z komunity, ako je napríklad Martin Gilian. Osobne je pre mňa dôležité, aby bol náš tanec nazývaný breakinom a taktiež aby sme boli nazývaní umelcami a nie športovcami.

Marian „Majko“ Koiš

Som bboy Majko, mám 18 rokov, pochádzam z Bratislavy a momentálne študujem na Tanečnom konzervatóriu v Bratislave odbor Moderný tanec. Breakingu sa venujem od svojich 5. rokov, som členom Breakcraft Crew a Slovakian Powermoves. Mám za sebou viac ako 240 battlov, z toho 58 víťazných. Za môj najväčší úspech považujem titul Majstra sveta z roku 2015, ale aj víťazstvá na battloch ako sú Break The Floor, Break Mission, Mini Industry, Eve Dance Battle, Break Alliance, Stret Session, Rest In Beats, Óvar Battle, Bboy King, JJ Jam, Floormaster, Top Dancing, PBS Day a iné. Podpora komunity pre mňa veľa znamená a preto som založil a už viac ako 7 rokov prevádzkujem stránky www.bboybattles.org a tiež rovnako zameranú facebookovú skupinu BBOY BATTLES, ktorá má dnes úctyhodných 37 tisíc členov.

Breaking_na_olymijskych_hrách_ Marian_Majko_Koiš

Zaradenie breakingu do olympijskej súťaže na Olympijských hrách 2024 v Paríži ma neprekvapilo. Aktivity celej komunity, ktoré smerovali k tomuto cieľu, som nielen sledoval od samého začiatku, ale sa ma aj osobne dotkli. V roku 2017 som sa v nemeckom Essene zúčastnil kvalifikácie na Youth Olympic Games 2018 v Buenos Aires, kde bol breaking po prvý krát uvedený medzi olympijské športy. Mohol som si tak na vlastnej koži vyskúšať zápolenie o olympijské miestenky. Rovnako som aj sledoval všetky olympijské súťaže v breakingu. Víťazi boli doslova katapultovaní medzi hviezdy, začali sa o nich zaujímať sponzori, získali priestor aj prostriedky, ktoré dovtedy nemali, mohli viac cestovať a objavovať sa na významných medzinárodných súťažiach, vrátane Red Bull BC One. To je signál, ktorý hovorí jasnou rečou, prečo Olympijské hry pomôžu bboyom, bgirls aj celému breakingu.

Posledný rozhovor bude s našou Zuzkou, ktorú netreba špeciálne predstavovať ? Okrem toho, že je spoluzakladateľka Školy Breaku jej talent a úspechy hovoria za všetko. Zuzka má za sebou množstvo vystúpení, odučených lekcií/workshopov a battles (breaking súťaží). Medzi jej úspechy patrí 1.miesto Funkastic Jam, 1.miesto Break Etap footwork, 1.miesto B.E.B. toprock , 1. miesto Produkt cypher battle, 1.miesto Street Stuff battle, a mnoho iného…

Ako vníma zaradenie breakingu na olympiádu Zuzka?

Zuzana „Zuz“ Hanusová

Zaradenie breakingu na olympiádu určite prinesie veľký mediálny priestor na spropagovanie tohto tanca a jeho kultúry. Určite inšpiruje veľa detí a mládež k pohybu. Niektorí b-boys a b-girls sa začnú živiť breakom a budú ho môcť robiť skutočne na profi úrovni. Osobne si myslím, že to nakopne celú komunitu makať ešte viac pretože budú vidieť cieľ ? Veľkou výzvou bude udržať breaking v určitych mantineloch, aby nestratil svoju hlavnú podstatu, filozofiu, kultúru. Ako pri všetkom aj tu je dôležité, zapojiť do dôležitých procesov správnych ľudí, ktorí vedia čo robia a nestratia kurz.

Breaking_na_olymijskych_hrách_ Zuzana_Zuz_Hanusová