LEKCIA BREAKING / BREAK DANCE ONLINE. Je break dance šport?

LEKCIA BREAKING / BREAK DANCE ONLINE. Je break dance šport?

Uvedomujeme si, že vedomosti v hip-hopovej kultúre sú veľmi dôležité a každá jedna nová informácia ťa môže posunúť vpred. Našim cieľom je preto poskytnúť pomoc a stručný prehľad hlavne začínajúcim b-boys a b-girls, ktorí možno nevedia kde hľadať tieto potrebné informácie.

Taktiež nie každý môže navštevovať tréningy v Škole Breaku a preto chceme využiť internet a pomôcť tak tým, ktorých zaujíma táto skvelá kultúra. Dnešná lekcia break dance online bude o 3 najväčších mýtoch s ktorými sa na našich tréningoch pravidelne stretávame.

Je break dance šport? Vznikol z capoeiry? Je to výlučne „chalanská“ záležitosť?

 

 Ako to vlastne celé je?

3 NAJVÄČŠIE MÝTY O BREAK DANCE, ALEBO LEKCIA BREAK DANCE ONLINE 

Šport vs tanec 

Tento mýtus je veľmi obľúbený a to hlavne u laikov. Aj keď breaking / break dance prešiel obrovským vývojom a niektoré triky sú naozaj extrémne zložité, netreba zabúdať, že stále ide hlavne o TANEC.

Break  má svoju históriu, základné techniky a  pravidlá. Každý vstup tanečníka musí byť v synchronizácii s hudbou. Asi jediné, čo by sme spájali so slovom ŠPORT sú tréningy a to najmä preto, že bývajú veľmi náročné a vyčerpávajúce, podobne ako u športovcov.

Capoeira vs break dance

 

Obidve kultúry spája hudba, zaujímavé pohyby a triky. No v skutočnosti ide o dve úplne rozdielne veci s odlišnou históriou a filozofiou.

Je pravda, že „breakeri“ čerpajú inšpiráciu aj z  capoeiry,  ale tam sa to prepojenie končí.

CAPOEIRA:

Ak ťa zaujíma táto téma odporúčame zdroj ABADÁ capoeira

BREAK DANCE:

Je tanečná zložka Hip-Hop kultúry, ktorá vznikla v 70. rokoch v USA/Bronx. Väčšina ľudí pozná tento tanec pod názvom BREAK DANCE. Tento termín bol umelo vytvorený médiami a nie je to správne označenie. Originálny názov je BREAKING.

Na Slovensko prišiel break cca o desať rokov neskôr (1983). Jednou z prvých skupín bola Bratislavská partia Gumení Chlapci.

Dievčatá vs chlapci

Veľa dievčat sa radšej ani nepustí do breaku lebo si myslia, že break nie je vhodný pre „baby“ a je to výlučne „chalanská“ záležitosť. Ešte skôr, ako začnú trénovať, stihnú sa perfektne „ zaškatuľkovať “ rôznymi príkladmi prečo to nepôjde. (nemám fyzickú silu a podobné nezmysli) 🙂

Každý človek je iný a preto si myslíme, že je potrebné nájsť v čom si dobrý a „zamakať“ na svojich silných stránkach.

 Máte v tom už jasno?

Na záver ešte jedna dôležitá vec. V článku sme použili niekoľko výrazov, ktoré vám možno nič nehovoria a preto prikladáme základný slovník s ktorým sa v hip-hop kultúre určite stretnete.

Základný slovník:

 • BREAKING: Jeden z prvých hip-hop tancov. Vznik cca 1970 v Bronxe.

 • BREAK DANCE: Názov umelo vytvorený médiami. Originálny názov je breaking.

 • BREAK: Časť skladby, kde sú najvýraznejšie práve bicie. Tanečníci čakali na tieto výrazné energické časti, aby mohli predviesť svoj štýl a svoje skills. (názov breaking je odvododený  práve od tohoto slova)

 • B-BOYS/B-GIRLS: Skratka pre označenie break BOYS alebo break GIRLS. Ako prvý začal tento termín používať dj Kool Herc na jeho populárnych block partys v 70.rokoch.

 • HIP-HOP: Názov tejto kultúry pochádza od komunitného vodcu a dj Africa Baambaata a toto sú jej základné 4 elementy. (DJing, BREAKing, WRITTing, MCing)

 • DJ: disc jockey

 • WRITTER: Originálne označenie pre graffiti umelca.

 • MC: Master of ceremony.

 • CYPHER: Kruh tanečníkov, v ktorom môžeš ukázať svoj skills. Pre niekoho jediný spôsob naozajstného battlenia bez poroty a bez obmedzeného počtu vstupov. Kedysi sa nepoužívalo slovo CYPHER ale CIRCLE.

 • BATTLE: (tanečný súboj) Základný princíp hip-hopu, kde si tanečníci otestujú svoje zručnosti proti ostatným tanečníkom.

 • FLAVA: “Príchuť” tanečníka. V podstate prejavenia osobnosti vo všetkých oblastiach. (ako sa tanečník hýbe, ako vyzerá, atď…)

 • FUNDATION: Pochopenie základných moves, filozofie a histórie tanca.