Brejkdance a inšpirácia

Brejkdance a inšpirácia

Brejkdance vznikal v USA/Bronx cca. v 70. rokochBrejkdance vznikal v USA/Bronx cca. v 70. rokoch a vyzeral  úplne inak ako teraz.

Technicky bol jednoduchší a kládol dôraz hlavne na štýl prevedenia a muzikalitu. Prvými b.boys a b.girls boli hlavne Afro-američania a Latino-američania.

   Kde brali inšpiráciu?

Veľký vplyv prichádzal z rôznych druhov  tancov napr. salsa, uprockin, mambo, lindi hop alebo charleston.

Významnými boli aj bojové umenia, či gymnastika. Veľmi obľúbené bolo aj imitovanie charakteru postáv z TV ako napr. Frankestein, Drakula atď…


U niektorých brejkerov je obľúbené slovo ORIGINÁL, ale pozor, keď si pozriete toto videjko sami pochopíte, že niektoré veci sú už dávno vymyslené 🙂Obrovským menom, ktoré treba určite spomenúť je afroamerický spevák, skladateľ a hudobný producent James Brown.

brejkdance-tanec-inspiracia-JB-skola-breaku

 Jeho  hudba a tanečný prejav zanechali veľkú stopu v hip-hop kultúre. Dodnes patrí medzi najsamplovanejších hudobných umelcov.

Je známe, že James Brown získaval a inšpiroval  svoje publikum na koncertných tour, ktoré organizoval v chudobných štvrtiach USA (v 60. rokoch to bolo až 300 koncertov ročne).

Na svojom konte má veľké množstvo hitov ako napríklad –

  • Get Up (I Feel Like Being a) Sex Machine
  • Give It Up or Turnit a Loose
  • Say It Loud – I’m Black and I’m Proud
  • Get on the Good Foot

V roku 2014 vyšiel film o živote James Browna – Get On Up


Na svete existuje neskutočné množstvo podnetov, ktoré nás môžu inšpirovať a podnietiť k vytvoreniu niečoho nového. Určite sa zhodneme, že v tejto téme by sme mohli pokračovať asi non stop.

Na záver sme sa rozhodli zaradiť  osobnosť, ktorá doslova zmenila svet.

Bruce Lee alebo Lee Jun Fan sa narodil v San Franciscu

brejkdance-inspiracia-bruce-lee-skola-breaku

Jeho bojové a herecké umenie inšpirovalo veľké masy ľudí v rôznych odvetviach (tanec,umenie, hudba, herectvo,bojové umenia atď…).

Veľa b-boys a b-girls obohatilo svoj štýl práve o bojové fintičky z Bruce Leeho filmov. 


Aj breaker sa musí vzdelávať. Začni už teraz. 

Stiahni si 10 dôležitých informácií, ktoré musíš vedieť ešte pred prvým tréningom.

 > 10 dôležitých informácií sťahuj tu <

Dobre si pamätáme, aké boli naše začiatky... všetky tie mená, názvy krokov, história... Na začiatok sa nám všetko zdalo byť metúce a zložité. Práve preto sme sa rozhodli napísať tento krátky prehľad najdôležitejších vecí, ktoré by ste určite mali vedieť ešte pred prvým tréningom.