OPÝTALI SME SA – B.BOY SPOX

OPÝTALI SME SA – B.BOY SPOX

Položili sme otázku našim študentom v Škole Breaku.

Keby si sa mohol opýtať skúseného b-boya/b-girl niečo čo by ti mohlo pomôcť v tvojom tanečnom rozvoji, čo by to bolo?

Vybrali sme otázky, ktoré sa najčastejšie opakovali a vyspovedali sme naších najlepších tanečníkov. Vzniklo nám 9 zaujímavých a hodnotných rozhovorov.

 


Opýtali sme sa – b.boy SPOX

Čítaj a inšpiruj sa


  1. Predstav sa nám.

Zdravím, moje meno je Juraj aka b.boy Spox, tancovať som začal niekedy v roku 2010 s tým, že rok som netancoval kvôli zraneniu. Reprezentujem Fearless crew, Poprad.

 

  1. Tréning robí kráľov. Ako pristupuješ k tréningu ty? Robíš si tréningové plány?

 

Som s tým úplne stotožnený, že práve tréning robí kráľov. K tréningu pristupujem zodpovedne, posledný rok makám viac ako všetky tie predtým a mám k tomu úplne iný prístup ako som mal doteraz.

 

Nemôžem povedať, že si robím tréningové plány, ale veľa krát sa sám seba pýtam čo potrebujem vylepšiť, čo potrebujem dotiahnuť, lebo práve v tom vidím veľký problém u nás b.boys, že sa začneme  učiť nejaký move a po dvoch týždňoch sa začneme učiť niečo iné, a takto sa učíme jeden move pár rokov, pritom by sme to zvládli za pár týždňov.

 

Každopádne je dôležité vedieť či má spôsob akým trénujem posúva tým smerom akým chcem ísť. Ak ním nejdem, tak musím niečo zmeniť. Celé je to len o tom pýtať sa sám seba tie správne otázky a byť voči sebe úprimný, takto sa môže posunúť každý kto sa posunúť chce.

 

  1. Ako nestresovať pri battlení ? Ako si užiť battle naplno?

 

Podla mňa ten stres nie je vždy zlý, veľa krát ho môže človek využiť práve tou konštruktívnou cestou, ale ak ma niekto až príliš veľký stres a vždy stratí kontrolu nad tým čo chce urobiť, tak si myslím, že zasa rozhoduje tréning, lebo pokiaľ niečo robíme veľmi často a rôznymi spôsobmi, naše telo si nájde cestu ako to urobiť aj pod stresom lebo predtým to už urobilo tisíce krát.

 

Taktiež si myslím, že je dôležité brať battle vážne, ale nie až príliš vážne, lebo nič sa nestane keď urobíme chybu, pomýlime sa. Všetkým sa to deje, ale na konci dňa sme možno jediní, ktorí o tej chybe vedia. Každopádne je dobré sa sám seba spýtať po battli čo som urobil dobre, čo som urobil zle, a snažiť sa to napraviť.

 

 

  1. Aký je tvoj životný štýl? Opíš nám ako vyzerá tvoj bežný týždeň.

 

K tejto otázke by som dokázal písať veľmi veľa, ale keď to mám napísať v skratke, tak sa snažím o to, aby som si vytvoril návyky, ktoré mi budú pomáhať žiť kvalitný život, či už to sú návyky v stravovaní, myslení, financiách, trénovaní, komunikácii.

 

Myslím si, že každá oblasť života je dôležitá a nadväzuje na všetky ostatné.  Pre mňa je dôležité aby som mal tieto oblasti v rovnováhe, mohol naplno robiť to, čo robiť chcem a prinášal nejakú hodnotu okolitému svetu.

 

Môj bežný týždeň vyzerá vždy inak, lebo väčšinou niekde cestujem (battles, predstavenia, animovanie) ale tak tréning mám 5x týždenne, niekedy aj viac, inokedy menej. Mám isté veci, ktoré sa snažím robiť každý deň, to sú väčšinou veci, ktoré mi pomáhajú k tomu, aby som žil usporiadane.

 

  1. Na svojom konte máš rôzne úspechy, podeľ sa s nami ako sa vzdelávaš a kde berieš inšpiráciu.

 

Inšpirácia je všade okolo nás, ide len o to, či sme schopní tie veci vidieť spôsobom, aby nás inšpirovali. Veľmi rád čítam knihy a pozerám rôzne dokumenty, samozrejme inšpiráciu a motiváciu naberám hlavne vtedy, keď cestujem na rôzne battles, či už u nás doma alebo do zahraničia, toto je kľúčový bod, lebo práve to mi pomáha vidieť veci z iného uhla ako som ich videl predtým než som na jam došiel. 

 

Napríklad tento rok, pre mňa Catch the flava a Outbreak boli dosť inšpiratívnymi a ukázali mi veci novým spôsobom za čo som vďačný. Nemôžem zabudnúť na decká,  keď vidím na tréningu tú radosť akou tancujú, tak to ma vie inšpirovať úplne najviac.

 


logo skola breaku

Sme Škola Breaku, tanečná škola zameraná výlučne na break dance. Viac tu > Čo je Škola Breaku