Opýtali sme sa – b.boy Prcek

Opýtali sme sa – b.boy Prcek

 

Položili sme otázku študentom zo Školy Breaku.

Keby si sa mohol opýtať skúseného b-boya/b-girl niečo čo by ti mohlo pomôcť v tvojom tanečnom rozvoji, čo by to bolo?

Vybrali sme otázky, ktoré sa najčastejšie opakovali a vyspovedali sme naších najlepších tanečníkov. Vzniklo nám 9 zaujímavých a hodnotných rozhovorov.

 

bboy_rozhovor_prco_pre_skola_breaku

© Marcel Vaľko


Opýtali sme sa – b.boy Prcek

Čítaj a inšpiruj sa


  1. Predstav sa nám.

Nazdar, som El Prcinho a tancujem 11 rokov. Som zo Senice a najprv som bol členom West Breakers, neskôr West Fans. Už cca 7 rokov som členom Hasta La Muerte crew a štvrtým rokom žijem v Bratislave.

 

  1. Tréning robí kráľov. Ako pristupuješ k tréningu ty? Robíš si tréningové plány?

 

Tréningové plány si nerobím. Snažím sa trénovať, čo najviac a to mi vychádza tak 3x do týždňa, nakoľko popri škole a práci viac nestíham. Keď si to porovnám s časom, keď som bol na základke alebo strednej a trénoval som každý deň v týždni, tak teraz som skutočne rád, že mám aspoň tie 3.

Myslím, že ak máš častý a pravidelný drill, tak sa to odzrkadlí na čistote pohybu. Zasa ďalšia vec, ktorá u mňa platí, je že ak som mal od tréningu dlhšiu pauzu, tak som bol oveľa tvorivejší a s čistou hlavou. Podľa môjho názoru v tom treba nájsť zdravú rovnováhu a vedieť rozpoznať, kedy by sa človek mal zatnúť, aby makal a veci vyčistil, ale zasa trénovať v jednom kuse, ako robot na monátžnej linke ťa pri breaku môže brzdiť pri tvorení nových vecí.

 

Break je pre mňa o tvorivosti a tá začína v hlave, ale aby tam aj nezostala, tak človek musí ísť na tréning a nápady pretaviť do skutočného pohybu. Aj keď je to veľmi individuálne najlepší z bboys a bgirls, ktorých poznám osobne sú tí, čo berú tréningy seriózne.

 

  1. Ako nestresovať pri battlení ? Ako si užiť battle naplno?

 

Keď príde na battle najimúnnejší voči stresu sú tí najpripravenejší. V podstate otázka ohľadom tréningov sa na to viaže.

Podľa mňa istá zdravá dávka napätia je nevyhnutná pre dobrý výkon, no ak človek berie trénovanie seriózne a pripravuje sa na battle, tak by ho mal zvládnuť bez nezdravého stresovania. Ja osobne som mal vždy taký mindset, že „Idem vyhrať!“. Držím si ho celú dobu, čo tancujem lebo nie je až tak dôležité, kto proti tebe v bitke stojí, ale to, ako si sa dobre pripravil. Keď už si v bitke, tak by si sa mal sústrediť na to, čo dokážeš ty sám a nie na to, kto stojí proti tebe. Ukáž, že si makal, ukáž že si prišiel vyhrať. Vtedy si to užiješ naplno.

 

 

  1. Aký je tvoj životný štýl? Opíš nám ako vyzerá tvoj bežný týždeň.

 

Môj bežný deň vyzerá v posledných troch rokoch, tak že keďže som skorej nočný živočích ráno sa musím vykopať z postele a následne po pečive na raňajky idem do školy alebo práce. Po škole/práci a ďalších povinnostiach, ktoré sú s tým spojené idem zväčša domov, kde sa stretám so svojou priateľkou a potom idem na tréning.

 

Večer dobehnem domov dáme večeru pokecáme čo, kde, ako a potom, pokiaľ sily stačia, tak si niečo čítam, snažím sa niečo naučiť alebo s priateľkou pozeráme film. Snažím sa, aby boli dni využité produktívne.

 

  1. Na svojom konte máš rôzne úspechy, podeľ sa s nami ako sa vzdelávaš a kde berieš inšpiráciu.

 

Častá otázka ohľadom inšpirácie 🙂 Pýtali sa ma na to už veľa krát a vždy som odpovedal niečo iné v závislosti od toho, čo mi v tom čase behalo po rozume .

 

Myslím, že nemám nejaký jeden zdroj inšpirácie. Povedal by som, že inšpirácia je všade naokolo, len nie vždy sa nechávame inšpirovať. Treba mať hlavu otvorenú novým zážitkom a skúsenostiam, neuzatvárať sa pred novými vplyvmi. To je asi najlepšie, čo človek hľadajúci inšpiráciu môže spraviť.

 


logo skola breaku

Sme Škola Breaku, tanečná škola zameraná výlučne na break dance. Viac tu > Čo je Škola Breaku