
Slovenská breaking história je pestrá!
Mnoho talentovaných tanečníkov a skupín prispelo k rozvoju breakingu na Slovensku, čím vytvorili pevné základy pre súčasnú generáciu b-boys a b-girls. Približne v roku 1980 sa breaking, spolu s ďalšími prvkami hip-hopovej kultúry, začal šíriť do celého sveta prostredníctvom masmédií – videoklipov, filmov a časopisov. Táto vlna dorazila aj do vtedajšieho Československa, pričom Bratislava bola jedným z prvých miest, kde sa tento fenomén objavil.
Začiatky breakingu na Slovensku neboli jednoduché. Informácie o tom, ako tento tanec praktizovať, boli vtedy vzácne a často nedostupné. Navyše politické a spoločenské prostredie tej doby nevítalo západné kultúrne vplyvy – štátny režim obmedzoval a často aj potláčal všetko, čo považoval za „západnú“ kultúru.
Slovenská breakingová scéna začala písať svoju históriu s legendárnou skupinou Gumení Chlapci. Ich vášeň a talent inšpirovali mnoho ďalších skupín, ktoré postupne vytvorili bohatú a rozmanitú breakingovú komunitu na Slovensku. Každá z týchto skupín prispela svojím jedinečným štýlom a energiou, čím sa stala súčasťou pestrej mozaiky slovenskej breakingovej scény.
Gumení Chlapci
V roku 1984 vznikla prvá slovenská breakingová skupina Gumení Chlapci. Ich prvé tréningy prebiehali doslova na ulici – pred Istropolisom, v podchode na Trnavskom mýte či na Mierovom námestí. Až neskôr sa presunuli do telocviční. Postupne si ich talent všimli významné osobnosti slovenského showbiznisu. Gumení Chlapci začali spolupracovať na tvorbe hudobných videoklipov, koncertných produkcií, televíznych programov a iných kultúrnych podujatí, čím významne prispeli k popularizácii breakingu na Slovensku.


Foto: Mako Hindy, použité so súhlasom.
„Dvakrát sa ozval aj Karol Zajac. Prvý raz povedal, aby sme sa volali ‚švihovia‘, a my sme sa išli potrhať od smiechu. Po chvíli povedal ‚gumovia‘. Opäť nával smiechu, ale nakoniec – keďže sme nevedeli vymyslieť nič lepšie – sme sa rozhodli, že budeme Gumení Chlapci,“ spomína Fredy Ayisi.
Zdroj:
Marcel „Miniboj“ Vaľko, článok Fredy Ayisi
http://miniboj.blogspot.com/2011/05/fredy-ayisi.html
Členovia Gumených Chlapcov: Braňo Astaloš, Braňo Kaliský, Bruno Sýkora, Dušan Chrtan, Edo Krajčír, Fredy Ayisi, Ivo Ladižinský, Janko Sirotka, Karol Zajác, Mako Hindy, Mirko Bela (†), Peter Batthyány, Peter Steinhubel (†), Roman Kristl, Roman Malovec, Vladimír Kepaza, Vlado Hustava (†).
Street Breakers
V roku 1987 sa začína formovať naša druhá významná skupina, trvalo to približne dva roky a začína éra Street Breakers z Bratislavy.
„Začalo sa to v roku 1987, keď Marek Benič spoznal, cez svoju sesternicu, Karola Zajaca. Ten mu ukázal pár prvkov a Marek bol v tom. Začal k nemu chodiť trénovať do Horského parku, kde Karol býval. Marek potom trénoval spolužiaka Tomáša Siku. O dve ulice ďalej od Mareka býval aj Anton Moisés – Tónko. Marek mu raz, pri telefónnej búdke, povedal: Čau, vyzeráš jak Tony Turbo z Breakinu, nechceš ísť breakovať? A zobral ho do Jadranu.“
Zdroj:
Web Street Breakers, https://streetbreakers.sk/
Street Breakers členovia: Anton Moisés, Karol Csino (Riči), Ľubomír Galgóci (Loxo), Marek Benič, Patrik Žingor (Žingi), Rasto Valent, Vladimír Lajda (Lojdy).
Amatéri
Amatéri zo Žiliny vznikli v roku 1994. Svoje netradičné meno vymysleli viac-menej ako recesiu. „Chceli sme niečo slovenské, jednoduché a dobre zapamätateľné. Názov vznikol u Mareka na priváte. Viac-menej to bola recesia, ale nakoniec sa celkom dobre uchytil.“
Chalani „dávali“ hustý power! Majov legendárny „výtlak“ na pästi je fresh aj dnes (treba vidieť – približne v 30. sekunde).
„Prichádzajú za nami nejakí chalani, že sa im naše vystúpenie veľmi páčilo a či by sme ich nemohli začať trénovať. Boli to chalani z budúcej skupiny (AMATÉRI). Pozvali nás do Žiliny, kde sme ich začali trénovať. Takto sme začali učiť Pištu, Plastika, Mareka, Maja. Na víkend sme chodili my do Žiliny a oni za nami do Blavy na naše tréningy, spomína Street Breakers“.
Zdroj:
Web Street Breakers, https://streetbreakers.sk/
V skupine sa premlelo veľa b-boys, ale vystúpenia a battles robievali cca v tejto zostave: Dano (Muflon), Fedor, Jožo (Skrat), LaciStrike, Majo, Marek, Miro, Pišta, Plastic, Zdeno (Bača).
Ďalšie breaking crews
Ďalšie skupiny, ktoré formovali slovenskú breaking scénu – niektoré zanikli, zatiaľ čo iné sa postupne transformovali do nových zoskupení.
BB Breakers (Banská Bystrica), BB Zoo Allstars (Banská Bystrica), Beat Boys (Žiar nad Hronom), Breakfans (Preividza, Bojnice), City Breakers (Zvolen), Crazy Stuff (Myjava), D.S. crew (Prešov), Dogy (Žilina), Droopy D (Košice), Ex Breakers (Sereď), Experts (Kysucke nové Mesto), Herkuloid (Čadca), Rock Steady Boys (Kysucké nové Mesto), Second Style (Bratislava), Trial Team (Krupina), X Boyz (Vrbové), atď…
Pre lepšie vcítenie sa do atmosféry si pozrite video „Zraz breakerov 1999“ od Miloša Jurigu.
Breakfans crew
Zo spomenutých crews si pôvodný názov a tanečnú aktivitu stále udržujú napríklad b-boys a b-girls zo skupiny Breakfans (Prievidza, Bojnice).
Skupinu založili: Anton Plesnivý (Fonky), Dušan Halenkovič (Cherry), Majo Pavlík (Zrko) a Marian Gric (Scotty). Postupne sa v nej vystriedalo množstvo členov ako Alien, Dido, Fizzy, Hormon, Jimmy, Jojo, Makita, Matizz, Kross, Osťo, Samo, Točko, Yayo, Zajo, atď… Breakfans vychováva aj novú základňu talentovaných žiakov (Ayo, Puky, atď…), ktorú vedie Fonky.
Quassit X-Boyz
V tej dobe neexistovala vyššia méta pre b-boys a b-girls ako reprezentácia na finálovom Battle Of The Year. Quassit X-Boyz je jediná slovenská crew, ktorej sa to podarilo a to dokonca 3 krát!
Quassit X-Boyz (Handlová, Myjava, Topoľčany, Trnava, Vrbové) vznikli približne v roku 2000. „Quassiťáci“ posunuli level mimoriadne vysoko vo všetkých smeroch, inšpirovali množstvo skupín a vyslali signál, že aj „slovenský break“ môže obstáť vo svete.
Quasit členovia: Branislav Polák (SamFopaa),Dušan Maruňák (Duon), Juraj Marton (Ďuri), Ladislav Neuschl (LaciStrike), Ľubomír Vaš (Jamal), Marcel Čechvala (Čečo), Marek Brimus (Legolas), Martin Kuračka (Ramon), Roland Stančík (Rolo), Roman Goča (Radical) Tomáš Kajma, Tomáš Tomeš (Tomy).
Ďalšie silné zoskupenia, ktoré pridali ruku k dielu a určite ich musíme spomenúť sú Stred (Banská Bytrica, Detva, Zvolen, Martin), Outbreak (Poprad), Floor Rockers (Moldava nad Bodvou), Stylique (Handlová), Free Jump Tea (Martin), Old School Brothers (Zlaté Moravce, Nitra) atď…
Old School Brothers
OSB založili v roku 1997 bratia Čiko a René, pôvodnú časť tvorila aj dvojica z Ex Breakers (Bruise a Pego). Ich zostava sa rôzne obmieňala, momentálne pôsobia v zloženi Bruise, Čiko, Filip, Kami, Laci, Lili, Nikol, Rene. V roku 2008 vyhrali TV show Slovensko má talent. V súčasnosti vystupujú na rôznych podujatiach, majú za sebou úspešné tv produkcie a venujú sa mládeži v tanečných školách v Zlatých Moravciach a v Nitre.
Stred crew
Dlhé vlasy a dredy, poznávací znak „Streďákov“ (samozrejeme museli byť aj výnimky). Ďalší pevný pilier našej histórie vznikol na strednom slovensku v roku 2002.
Stred crew členovia: Adam Petrik, Andrej Nemec (Meco), Andrej Šamudovský (Awangarda), Dávid (†), Fero Štefaníček, Filip Nemček (Colin), Jakub Ježovič (Kubik), Ján Necpál (Kozmo), Ján Orem (Jendo), Ladislav Talán (Slim Kein), Lukáš Dobrík, Marek Trnka (Longty), Matúš Chovan (Don Tias), Milan Pastierovič (Oen), Peter Oravec, Peter Sluka (Sure), Peter Gavalec, Roman Šamudovský (Dexter), Stano Kamenský (Stanchez), Tomáš Binder (Meme), Viktor, Vl Adco, Vlado Kubiš (Poplach).
Aj východné Slovensko malo svoj silný reprezent. Popradský Outbreak vznikol v roku 2002 a tvorilo ho 11 členov: Andyboj, Deen, Dodo, MiniBoj, Pearsboj, Phajza, Phero, Slavoj, Tušo, Peťo, Vlado.
Východ (Moldava nad Bodvou) zastupovala aj skupina Floor Rockers. Ich zloženie bolo Bado, Dave, Dodoman, Eriq, Genic, Jano, Kefa, Pacal, Poetone, Pukes.
Na Slovensku pôsobili (pôsobia) aj ďalšie „tanečné bandy“ ako Fearless (Kežmarok), Heroes (Pieštany), Kamikadze (Košice), Made In West (Bratislava), Produkt (Bratislava), Quatro (Trnava), The Best (Trnava), Wrong Division (Žilina), Základ Mesta (Prievidza), atď…
V priebehu rokov niektoré crews prestali existovať, no iné sa vyvinuli do nových formácií, ako napríklad Superheroes a Hasta La Muerte.
Superheroes
Superheroes vznikli v roku 2006. Pochádzali z rôznych miest (Banska Bystrica, Bratislava, Trnava, Handlová), ale pôsobili hlavne v Bratislave. Základné break jadro tvorili Andrej Šamudovský (Awan), Braňo Polák (Samfopa), Dušan Maruňák (Duon), Jakub Ťapák (Citrón), Marek Brimus (Legolas), Martin Nespešný (Nespi), Roman Šamudovský (Dexter), Roman Takásc (Esi), Zuzana Hanusová.
Hasta La Muerte
Jedna z najrešpektovanejších crew na slovensku vznikla v roku 2008. Svoje silné meno obhájila už mnohokrát na battles u nás, ale aj v zahraničí. Viac pikošiek o HLM nájdete tu… Desať vecí, ktoré si o najznámejšej breakovej crew na Slovensku netušil. Let’s go!
Hasta La Muerte (Banská Bystrica, Bratislava, Kežmarok, Poprad, Žilina) a jej celá zostava.
Daniel Bachleda (Fešák), Ján Batory (Johnyboy), Jaro Mara, Kaso, Legolas, Marcel Vaľko (Miniboj), Martin Gilian (MG), Martin Macek (Sancho), Michal Petrigač (Mauso), Minone, Oliver Pirhala (Twister), Ondrej Hadidom (El Prcinho), Pavol Bobula (Lil Pablo), Peter Behúň, Peter Takáč (Genik) , Poet, Qice, Roman Lakatoš (Romski), Samfopa, Vlado Lorinc, kedysi aj Dexter.
Ešte raz chceme vyjadriť obrovský rešpekt a úprimnú vďaku všetkým skupinám a tanečným školám, ktoré formovali a stále formujú našu breaking scénu. Bez ich energie, vášne a odhodlania by táto kultúra nebola tam, kde je dnes.
Zároveň by sme chceli poďakovať všetkým b-boys a b-girls, ktorí nám pomohli poskladať túto „historickú mozaiku“ – každá spomienka, fotka, video či príbeh prispeli k tomu, aby sme mohli zachytiť dôležité momenty našej scény. Špeciálna vďaka patrí Samfopovi, Fonkymu, Bruisovi, Makovi, Hruškovi a Majovi z Amatérov za ich ochotu, informácie a spomienky, ktoré nám pomohli doplniť tento príbeh.
Aj keď dnes už neexistuje mnoho samostatných crews a ich rolu postupne prebrali tanečné školy, breaking na Slovensku má stále bohatú históriu a silnú komunitu. Táto kultúra žije vďaka všetkým, ktorí do nej vkladali a vkladajú svoju energiu.
Vaša práca, odkaz a príbeh ostávajú súčasťou našej scény, a práve vďaka vám sa breaking na Slovensku neustále vyvíja a posúva vpred. Ďakujeme!