Breaking slovník

SB_breaking_slovnik_1280x720_blog

Breaking slovník

Aj b-boys a b-girls majú svoj unikátny slovník (slang). V našom prehľade si môžete pozrieť frekventovanú slovnú zásobu, ktorá sa zvyčajne používa v breaking komunite.

Slovník pre b-boys a b-girls

APACHE LINE

Sú to dva rady tanečníkov postavených oproti sebe. Termín pochádza z kultúry gangov, kde pojmom Apache Line označovali jeden z prijímacích rituálov. Postupne sa stal tradičným útvarom v kultúre rockers. Rocking je tanečný štýl, ktorý sa začal vytvárať na konci 60.-tych rokov v New York City. Je chápaný ako prvotné vyjadrenie toho, čo sa dnes považuje za streetdance a je priamym predchodcom tanca, ktorý neskôr dostal názvy Breaking, Breakdance, B-boying.

O APACHE LINE viac tu: Rocking/ Rock Dance/ Uprock

BREAKING

Breaking je originálny (pôvodný) tanec hip-hopovej kultúry. Tiež sa používa názov bboying.

Viac tu: Čo je breaking? Kde vznikol? Kedy a ako prišiel na Slovensko?

BREAKDANCE

Komerčný názov umelo vytvorený médiami. Správny názov je breaking.

BBOY

„Breaker“ chlapec tancujúci breaking (skratka BBOY pochádza od DJ-a Kool Herca a znamená break boy, niekedy sa uvádza aj Bronx, alebo beat boy).

BGIRL

„Breakerka“ dievča tancujúce breaking (skratka BGIRL pochádza od DJ-a Kool Herca a znamená break girls, niekedy sa uvádza aj Bronx, alebo beat girl).

BREAK

Inštrumentálna (bez spevu) pasáž pesničky, kde sú výrazné bicie nástroje.

Napríklad pesnička: Jesus Christ Superstar Overture.

Pôvodná verzia pesničky: Jesus Christ Superstar Overture (BREAK začína v 1:53 minúte).

Prerobená verzia pesničky (na vytvorenie bola použitá iba BREAK pasáž, ktorá sa následne predĺžila do jednej dlhej pesničky).

Jesus Christ Superstar – Overture (Extended Break Mix)

S metódou „predlžovania“ BREAKs prišiel DJ Kool Herc cca v 70. rokoch, keď bol breaking ešte len v „plienkach“, bboys a bgirls navštevovali block party (pouličné párty) a DJs hrali z gramofónov a vinilových platí.

Kool Herc „Merry-Go-Round“ technique

BATTLE

Tanečný súboj/súťaž. Základný a veľmi dôležitý element naprieč celou HIP-HOP kultúrou.

Existuje viacero battle formátov (napr. 1 VS 1 battle , crew VS crew battle, footwork battle, cypher battle, Octagon battle, 7 To Smoke battle a mnoho iných). Na svete existuje množstvo battes, tu je niekoľko príkladov tých najznámejších – Battle Of The Year, The Legits Blast, Freestyle Session, The Notorious IBE, atď…

Informácie o pripravovaných battles z celého sveta nájdete na web stránke bboybattles

BITING

Kopírovanie prvkov, štýlu, konceptov, atď… od iných bboys a bgirls.

CYPHER / CIPHER

Slangový výraz pre kruh. V spojení s breakom = tanečný kruh (kedysi sa tiež používal názov CIRCLE). 

CYPHER CAT

Bboy alebo bgirl, ktorý / ktorá „kraľuje“ v cyphery. To znamená, že na súťaži alebo JAMe veľa „cypheruje“ (chodí do tanečných kruhov), má vysokú úroveň tanečných zručností, vie tancovať v obmedzenom priestore, pozná cypher etiketu, atď…

Napríklad bboy Pepito

CALL OUT

Výzva. Napríklad keď jeden bboy vyzve druhého na battle.

COMMANDO

Výmena dvoch alebo viacerých bboys / bgirls v battli alebo cypheri rovnakým prvkom/krokom.

CREW

Skupina.

Napríklad – Mighty Zulu Kingz, Rock Steady Crew, Top9, Jinjo Crew,  Ruffneck Attack a mnoho iných. Niekoľko príkladov SK skupín – Gumení Chlapci, Street Breakers, Amatéri, BreakFans, Quassit X-Boyz, Stred, Hasta La Muerte.

Viac tu: Slovenská breaking história je pestrá

DEMO

DEMO je skatka pre slovo DEMONSTRATION (ukážka). V spojení s tancom = tanečná ukážka.

DJING / DJ

DJing (deejaying) je hudobná zložka HIP-HOP kultúry.

DJ = disc jockey.

Kvalitný DJ okrem správnej techniky hrania a vedomostí čo kedy a ako hrať, prináša aj nové break beaty (digging). Na svete existuje množstvo DJ_ov, spomenieme aspoň niektorých (DJ Timber, DJ Skeme Richards, DJ Fleg, DJ Lean Rock, DJ Leg1oner a veľa iných).

DOPE

Označuje niečo skvelé, úžasné, husté (dope shoes = husté tenisky, atď…).

ENTRANCES / EXITS

Entrances = „nábehy“ –  spôsob akým sa dostaneš do nejakého prvku (napríklad: nábeh do baby freezu, alebo backspinu, atď…)

Exits = „výbehy“ – spôsob ako sa dostaneš preč z nejakého prvku.

FLAVOR / FLAVA

„Príchuť“ (niekedy sa uváda aj štýl) tanečníka. V podstate prejavenie osobnosti vo všetkých oblastiach (ako sa bboy/bgirl hýbe, vyzerá atď…).

What is Flavor? (Poe One)

Float – What is Flava?

FLOW

Plynulosť pohybu.

FOOTWORK

„Horizontálna zložka“, skupina krokov, pri ktorých je telo na zemi opreté o ruky a nohy vykonávajú rôzne kroky, napr. KICK OUT, HOOK, SHUFFLE, SIX STEP, ZULU SPIN, a mnoho iných.

FOUNDATION

Základy (základné moves, filozofia, história, atď…)

FREESTYLE

Improvizácia.

Napríklad bboy Kmel

FREEZES

Zastavenia v určitých polohách – napríklad na hlave, ramene, rukách. Patria sem aj rôzne pózy (napr. póza na kolene, atď…), zaraďujeme sem BABY FREEZE, AIR BABY FREEZE, CHAIR FREEZE, PLANK FREEZE, SHOULDER FREEZE a iné…

FRESH

Slangový výraz pre niečo podarené, štýlové, husté.

FUNK

Hudobný žáner. Funkové motívy a sample sa využívajú aj v iných hudobných žánroch, predovšetkým v hip hope.

James Brown’s Impact on Hip-Hop

GO DOWNS (DROPS)

Prechody z toprocku napríklad do footworku, čiže zo stoja dolu na zem, napr. KNEE DROP, FRONT SWEEP, FULL SWEEP, CORKSCREW…

GRAFFITI

Pouličné výtvarné umenie, ktoré patrí medzi základné piliere HIP-HOP kultúry. Osobu, ktorá tvorí graffiti voláme writer (na SK sa používa aj sprejer).

HIP-HOP

Hip-hop kultúra vznikla ako reakcia na dobu v 70-tych rokoch v chudobných štvrtiach mesta New York, predovšetkým v Bronxe. Hip-hop sa skladá zo 4 základných pilierov: DJING, BREAKING, GRAFFITI, MCING. Existujú aj pridružené elementy ako napríklad knowledge, beatbox, street fashion atď…

JAM (BREAKING JAM)

Stretnutie bboys a bgirls, kde sa „jamuje“ (tanec, zabáva, cyphers, battles, atď… ).

JUDGES

Porota.

KNOWLEDGE

Vedomosti (základné princípy, filozofia, história, atď…). Knowledge sa taktiež považuje za ďalší element HIP-HOP kultúry.

MC / EMCEE

MC je skratka pre master of ceremony. V pôvodnom význame to zanemalo niečo ako „moderátor“ (MC napríklad moderoval a navodzoval dobrú atmosféru na párty. Jeden z prvých MC bol napr. Coke La Rock). Niekedy sa skratka MC používa aj na označovanie rapperov. 

Ice-T explains the difference between an MC and a Rapper

MIXTAPE

Mix viacerých pesničiek, ktoré no seba plynulo nadväzujú.

Breaking mixtapes

POWER MOVE

Najznámejšia zložka breaku, hlavne u laického publika. Fyzicky mimoriadne náročné prvky/triky (TURTLE SPIN, BACKSPIN, WINDMILL, SWIPE, WINDMILL, HALO, HEADSPIN, FLARE, AIR TRACK/FLARE, FLARE, 1990, 2000, atď…).

POWER HEAD

Výraz power head sa používa pre označenie bboys alebo bgirls ktorí najradšej trénujú a „dávajú“ power moves v ich tanečných demách.

REPEATING

Opakovanie moves (krokov, prvkov, trikov, atď…).

ROCKING/ ROCK DANCE/ UPROCK

Rocking/ Rock Dance/ Uprock je tanečný štýl, ktorý sa začal vytvárať na konci 60.-tych rokov v New York City. Je chápaný ako prvotné vyjadrenie toho, čo sa dnes považuje za streetdance a je priamym predchodcom tanca, ktorý neskôr dostal názvy Breakdance, B-boying, Breaking.

ROUTINE

Spoločná choreografia.

SET

Dopredu pripravené kratšie pohybové pasáže „mini choreografie“ (opak improvizácie).

SHOWCASE

Vystúpenie

SIGNATURE MOVE

Typický move (napr. trik, krok, atď…) pre danú osobu (nemusí to nevyhnutne znamenať, že pohyb vymyslela konkrétne tá osoba, ktorá ho používa. Napr. Michael Jackson a jeho moonwalk).

Physicx’s Signature Moves

https://youtu.be/M4yuLnywhQU

STREET DANCE

Pouličný tanec. Tento pojem zastrešuje viacero tanečných štýlov, ktoré vznikali mimo tanečných štúdií (ulica, block párty, školské dvory, parky, nočné kluby, atď…).

Napríklad – Rocking, Breaking, Locking, Popping, atď…

TOPROCK

Vertikálna zložka (tancuje sa v stoji na nohách). Patrí medzi prvú a najstaršiu časť tanečného štýlu breaking, napr. INDIAN STEP, SALSA STEP, KICK AND TWIST, HUSTLE STEP, MARCH STEP, CHARLIE ROCK…

TRANSITIONS

Prechody, ktoré slúžia na prepájanie rôznych moves (napr. z jedného freezu do druhého, atď…).

How To Transition into Freezes Breaking Tutorial with B-Boy Thesis

Poznáte ďalšie výrazy? Kľudne nám ich napíšte, radi ich pridáme do zoznamu.