Slovenská breaking história je pestrá! Pripomeňme si legendárne crews.

Slovenská breaking história je pestrá!

Slovenská breaking história je pestrá! Pripomeňme si legendárne crews.

Novodobá generácia b-boys a b-girls si to možno neuvedomuje, ale slovenská breaking história je pestrá. Gumení Chlapci to celé odštartovali, ale postupne pribúdali aj ďalšie skupiny, ktoré budovali a budujú našu break scénu. Pripomeňme si legendárne crews (skupiny) a vyjadrime im rešpekt!

V roku 1984 vznikla naša prvá „break dance“ skupina Gumení Chlapci. V tých rokoch to nemali vôbec jednoduché. Neexistovali žiadne informácie ako tancovať break a taktiež fungovalo iné štátne zriadenie, ktoré bolo výrazne odlišné od dnešného a neumožňovalo propagovať západnú kultúru. 

„Dvakrát sa ozval aj Karol Zajac. Prvý raz povedal, aby sme sa volali „švihovia“ a my sme sa išli potrhať od smiechu. Po chvíli povedal „gumovia“. Opäť nával smiechu, ale nakoniec (pretože sme nevedeli vymyslieť nič lepšie) rozhodli sme sa, že budeme „Gumenní chlapci“, spomína Fredy Ayisi“ (Citácia prevzatá z článku FREDY AYISI, autor blogu Marcel „Miniboj“Vaľko).

GUMENÍ CHLAPCI členovia: Braňo Astaloš, Brano Kaliský, Bruno Sykora, Dušan Chrtan, Edo Krajčír, Fredy Ayisi, Ivo Ladižinský, Janko Sirotka, Karol Zajac, Mako Hindy, Mirko Bela – RIP, Peter Batthyány, Peter Steinhubel – RIP, Roman Kristl, Roman Malovec, Vladimir Kepaza, Vlado Hustava – RIP.

V roku 1987 sa začína formovať naša druhá významná skupina, trvalo to približne dva roky a začína éra Street Breakers z Bratislavy.  

„Začalo sa to v roku 1987, keď Marek Benič spoznal, cez svoju sesternicu, Karola Zajaca. Ten mu ukázal pár prvkov a Marek bol v tom“ (Citácia prevzatá z web stránky Street Breakers).

STREET BREAKERS členovia: Anton Moisés, Karol Csino (Riči), Ľubomír Galgóci (Loxo), Marek Benič, Patrik Žingor (Žingi), Rasto Valent, Vladimír Lajda (Lojdy).

Amatéri zo Žiliny vznikli v roku 1994. Svoje netradičné meno vymysleli viacmenej ako recesiu 🙂 „Chceli sme niečo slovenské, jednoduché a dobre zapamätateľné. Vzniklo to u Mareka na priváte. Viacmenej to vzniklo z recesie, ale potom sa celkom dobre ujalo“.

Chalani „dávali“ hustý power! Majov legendárny „výtlak“ na pästi je fresh aj v dnešnej dobe (treba vidieť 🙂 cca 30. sekunda).

„Prichádzajú za nami nejakí chalani, že sa im naše vystúpenie veľmi páčilo a či by sme ich nemohli začať trénovať. Boli to chalani z budúcej skupiny (AMATÉRI). Pozvali nás do Žiliny, kde sme ich začali trénovať. Takto sme začali učiť Pištu, Plastika, Mareka, Maja. Na víkend sme chodili my do Žiliny a oni za nami do Blavy na naše tréningy, spomína Street Breakers“ (Citácia prevzatá z web stránky Street Breakers).

V skupine sa premlelo veľa b-boys, ale vystúpenia a battles robievali cca v tejto zostave: Dano (Muflon), Fedor, Jožo (Skrat), LaciStrike, Majo, Marek, Miro, Pišta, Plastic, Zdeno (Bača).

BB Breakers (Banská Bystrica), BB Zoo Allstars (Banská Bystrica), Beat Boys (Žiar nad Hronom), Breakfans (Preividza, Bojnice), City Breakers (Zvolen), Crazy Stuff (Myjava), D.S. crew (Prešov), Dogy (Žilina), Droopy D (Košice), Ex Breakers (Sereď), Experts (Kysucke nové Mesto), Herkuloid (Čadca), Rock Steady Boys (Kysucké nové Mesto), Second Style (Bratislava), Trial Team (Krupina), X Boyz (Vrbové), atď…

Zo spomenutých crews si pôvodný názov a tanečnú aktivitu stále udržujú napríklad b-boys a b-girls zo skupiny Breakfans (Prievidza, Bojnice).

Skupinu založili: Anton Plesnivý (Fonky), Dušan Halenkovič (Cherry), Majo Pavlík (Zrko) a Marian Gric (Scotty). Postupne sa v nej vystriedalo množstvo členov ako Alien, Dido, Fizzy, Hormon, Jimmy, Jojo, Makita, Matizz, Kross, Osťo, Samo, Točko, Yayo, Zajo, atď… Breakfans vychováva aj novú základňu talentovaných žiakov (Ayo, Puky, atď…), ktorú vedie Fonky.

V tej dobe neexistovala vyššia méta pre b-boys a b-girls ako reprezentácia na finálovom Battle Of The Year. Quassit X-Boyz je jediná slovenská crew, ktorej sa to podarilo a to dokonca 3 krát!

Quassit X-Boyz (Handlová, Myjava, Topoľčany, Trnava, Vrbové) vznikli približne v roku 2000. „Quassiťáci“ posunuli level mimoriadne vysoko vo všetkých smeroch, inšpirovali množstvo skupín a vyslali signál, že aj „slovenský break“ môže obstáť vo svete.

QUASSIT X-BOYZ členovia: Branislav Polák (SamFopaa),Dušan Maruňák (Duon), Juraj Marton (Ďuri), Ladislav Neuschl (LaciStrike), Ľubomír Vaš (Jamal), Marcel Čechvala (Čečo), Marek Brimus (Legolas), Martin Kuračka (Ramon), Roland Stančík (Rolo), Roman Goča (Radical) Tomáš Kajma, Tomáš Tomeš (Tomy).

Ďalšie silné zoskupenia, ktoré pridali ruku k dielu a určite ich musíme spomenúť sú Stred (Banská Bytrica, Detva, Zvolen, Martin), Outbreak (Poprad), Floor Rockers (Moldava nad Bodvou), Stylique (Handlová), Free Jump Tea (Martin), Old School Brothers (Zlaté Moravce, Nitra) atď…

OSB založili v roku 1997 bratia Čiko a René, pôvodnú časť tvorila aj dvojica z Ex Breakers (Bruise a Pego). Ich zostava sa rôzne obmieňala, momentálne pôsobia v zloženi Bruise, Čiko, Filip, Kami, Laci, Lili, Nikol, Rene. V roku 2008 vyhrali TV show Slovensko má talent. V súčasnosti vystupujú na rôznych podujatiach, majú za sebou úspešné tv produkcie a venujú sa mládeži v tanečných školách v Zlatých Moravciach a v Nitre.

Dlhé vlasy a dredy, poznávací znak „Streďákov“ (samozrejeme museli byť aj výnimky). Ďalší pevný pilier našej histórie vznikol na strednom slovensku v roku 2002.

STRED členovia: Adam Petrik, Andrej Nemec (Meco), Andrej Šamudovský (Awangarda), Dávid R.I.P, Fero Štefaníček, Filip Nemček (Colin), Jakub Ježovič (Kubik), Ján Necpál (Kozmo), Ján Orem (Jendo), Ladislav Talán (Slim Kein), Lukáš Dobrík, Marek Trnka (Longty), Matúš Chovan (Don Tias), Milan Pastierovič (Oen), Peter Oravec, Peter Sluka (Sure), Peter Gavalec, Roman Šamudovský (Dexter), Stano Kamenský (Stanchez), Tomáš Binder (Meme), Viktor, Vl Adco, Vlado Kubiš (Poplach).

Aj východné Slovensko malo svoj silný reprezent. Popradský Outbreak vznikol v roku 2002 a tvorilo ho 11 členov: Andyboj, Deen, Dodo, MiniBoj, Pearsboj, Phajza, Phero, Slavoj, Tušo, Peťo, Vlado.

Východ (Moldava nad Bodvou) zastupovala aj skupina Floor Rockers. Ich zloženie bolo Bado, Dave, Dodoman, Eriq, Genic, Jano, Kefa, Pacal, Poetone, Pukes.

Na Slovensku pôsobili (pôsobia) aj ďalšie „tanečné bandy“ ako Fearless (Kežmarok), Heroes (Pieštany), Kamikadze (Košice), Made In West (Bratislava), Produkt (Bratislava), Quatro (Trnava), The Best (Trnava), Wrong Division (Žilina), Základ Mesta (Prievidza), atď…

Postupom času niektoré crews úplne zanikli, iné sa transformovali do nových partii ako napríklad Superheroes alebo Hasta La Muerte.

Superheroes vznikli v roku 2006. Pochádzali z rôznych miest (Banska Bystrica, Bratislava, Trnava, Handlová), ale pôsobili hlavne v Bratislave. Základné break jadro tvorili Andrej Šamudovský (Awan), Braňo Polák (Samfopa), Dušan Maruňák (Duon), Jakub Ťapák (Citrón), Marek Brimus (Legolas), Martin Nespešný (Nespi), Roman Šamudovský (Dexter), Roman Takásc (Esi), Zuzana Hanusová.

Jedna z najrešpektovanejších crew na slovensku vznikla v roku 2008. Svoje silné meno obhájila už mnohokrát na battles u nás, ale aj v zahraničí. Viac pikošiek o HLM nájdete tu… Desať vecí, ktoré si o najznámejšej breakovej crew na Slovensku netušil. Let’s go!

Hasta La Muerte (Banská Bystrica, Bratislava, Kežmarok, Poprad, Žilina) a jej celá zostava.

Daniel Bachleda (Fešák), Ján Batory (Johnyboy), Jaro Mara, Kaso, Legolas, Marcel Vaľko (Miniboj), Martin Gilian (MG), Martin Macek (Sancho), Michal Petrigač (Mauso), Minone, Oliver Pirhala (Twister), Ondrej Hadidom (El Prcinho), Pavol Bobula (Lil Pablo), Peter Behúň, Peter Takáč (Genik) , Poet, Qice, Roman Lakatoš (Romski), Samfopa, Vlado Lorinc, kedysi aj Dexter.


Naše spomínanie končí pri HLM crew.

Ešte raz chceme vyjadriť obrovský rešpekt skupinám, ktoré tvorili / tvoria našu breaking scénu! Taktiež sa chceme poďakovať všetkým b-boys (extra vďaka Samfopa, Fonky, Bruise, Majo Amatéri), ktorí nám pomohli poskladať túto „historickú mozajku“ 🙂