Breaking slovník
Aj b-boys a b-girls majú svoj unikátny slovník (slang). V našom prehľade si môžete pozrieť frekventovanú slovnú zásobu, ktorá sa zvyčajne používa v breaking komunite.
Slovník pre b-boys a b-girls
APACHE LINE
Sú to dva rady tanečníkov postavených oproti sebe. Termín pochádza z kultúry gangov, kde pojmom Apache Line označovali jeden z prijímacích rituálov. Postupne sa stal tradičným útvarom v kultúre rockers. Rocking je tanečný štýl, ktorý sa začal vytvárať na konci 60.-tych rokov v New York City. Je chápaný ako prvotné vyjadrenie toho, čo sa dnes považuje za streetdance a je priamym predchodcom tanca, ktorý neskôr dostal názvy Breaking, Breakdance, B-boying.
O APACHE LINE viac tu: Rocking/ Rock Dance/ Uprock
BREAKING
Breaking je originálny (pôvodný) tanec hip-hopovej kultúry. Tiež sa používa názov bboying.
Viac tu: Čo je breaking? Kde vznikol? Kedy a ako prišiel na Slovensko?
BREAKDANCE
Komerčný názov umelo vytvorený médiami. Správny názov je breaking.
BBOY
„Breaker“ chlapec tancujúci breaking (skratka BBOY pochádza od DJ-a Kool Herca a znamená break boy, niekedy sa uvádza aj Bronx, alebo beat boy).
BGIRL
„Breakerka“ dievča tancujúce breaking (skratka BGIRL pochádza od DJ-a Kool Herca a znamená break girls, niekedy sa uvádza aj Bronx, alebo beat girl).
BREAK
Inštrumentálna (bez spevu) pasáž pesničky, kde sú výrazné bicie nástroje.
Napríklad pesnička: Jesus Christ Superstar Overture.
Pôvodná verzia pesničky: Jesus Christ Superstar Overture (BREAK začína v 1:53 minúte).
Prerobená verzia pesničky (na vytvorenie bola použitá iba BREAK pasáž, ktorá sa následne predĺžila do jednej dlhej pesničky).
Jesus Christ Superstar – Overture (Extended Break Mix)
S metódou „predlžovania“ BREAKs prišiel DJ Kool Herc cca v 70. rokoch, keď bol breaking ešte len v „plienkach“, bboys a bgirls navštevovali block party (pouličné párty) a DJs hrali z gramofónov a vinilových platí.
Kool Herc „Merry-Go-Round“ technique
BATTLE
Tanečný súboj/súťaž. Základný a veľmi dôležitý element naprieč celou HIP-HOP kultúrou.
Existuje viacero battle formátov (napr. 1 VS 1 battle , crew VS crew battle, footwork battle, cypher battle, Octagon battle, 7 To Smoke battle a mnoho iných). Na svete existuje množstvo battes, tu je niekoľko príkladov tých najznámejších – Battle Of The Year, The Legits Blast, Freestyle Session, The Notorious IBE, atď…
Informácie o pripravovaných battles z celého sveta nájdete na web stránke bboybattles
BITING
Kopírovanie prvkov, štýlu, konceptov, atď… od iných bboys a bgirls.
CYPHER / CIPHER
Slangový výraz pre kruh. V spojení s breakom = tanečný kruh (kedysi sa tiež používal názov CIRCLE).
CYPHER CAT
Bboy alebo bgirl, ktorý / ktorá „kraľuje“ v cyphery. To znamená, že na súťaži alebo JAMe veľa „cypheruje“ (chodí do tanečných kruhov), má vysokú úroveň tanečných zručností, vie tancovať v obmedzenom priestore, pozná cypher etiketu, atď…
Napríklad bboy Pepito
CALL OUT
Výzva. Napríklad keď jeden bboy vyzve druhého na battle.
COMMANDO
Výmena dvoch alebo viacerých bboys / bgirls v battli alebo cypheri rovnakým prvkom/krokom.
CREW
Skupina.
Napríklad – Mighty Zulu Kingz, Rock Steady Crew, Top9, Jinjo Crew, Ruffneck Attack a mnoho iných. Niekoľko príkladov SK skupín – Gumení Chlapci, Street Breakers, Amatéri, BreakFans, Quassit X-Boyz, Stred, Hasta La Muerte.
Viac tu: Slovenská breaking história je pestrá
DEMO
DEMO je skatka pre slovo DEMONSTRATION (ukážka). V spojení s tancom = tanečná ukážka.
DJING / DJ
DJing (deejaying) je hudobná zložka HIP-HOP kultúry.
DJ = disc jockey.
Kvalitný DJ okrem správnej techniky hrania a vedomostí čo kedy a ako hrať, prináša aj nové break beaty (digging). Na svete existuje množstvo DJ_ov, spomenieme aspoň niektorých (DJ Timber, DJ Skeme Richards, DJ Fleg, DJ Lean Rock, DJ Leg1oner a veľa iných).
DOPE
Označuje niečo skvelé, úžasné, husté (dope shoes = husté tenisky, atď…).
ENTRANCES / EXITS
Entrances = „nábehy“ – spôsob akým sa dostaneš do nejakého prvku (napríklad: nábeh do baby freezu, alebo backspinu, atď…)
Exits = „výbehy“ – spôsob ako sa dostaneš preč z nejakého prvku.
FLAVOR / FLAVA
„Príchuť“ (niekedy sa uváda aj štýl) tanečníka. V podstate prejavenie osobnosti vo všetkých oblastiach (ako sa bboy/bgirl hýbe, vyzerá atď…).
What is Flavor? (Poe One)
Float – What is Flava?
FLOW
Plynulosť pohybu.
FOOTWORK
„Horizontálna zložka“, skupina krokov, pri ktorých je telo na zemi opreté o ruky a nohy vykonávajú rôzne kroky, napr. KICK OUT, HOOK, SHUFFLE, SIX STEP, ZULU SPIN, a mnoho iných.
FOUNDATION
Základy (základné moves, filozofia, história, atď…)
FREESTYLE
Improvizácia.
Napríklad bboy Kmel
FREEZES
Zastavenia v určitých polohách – napríklad na hlave, ramene, rukách. Patria sem aj rôzne pózy (napr. póza na kolene, atď…), zaraďujeme sem BABY FREEZE, AIR BABY FREEZE, CHAIR FREEZE, PLANK FREEZE, SHOULDER FREEZE a iné…
FRESH
Slangový výraz pre niečo podarené, štýlové, husté.
FUNK
Hudobný žáner. Funkové motívy a sample sa využívajú aj v iných hudobných žánroch, predovšetkým v hip hope.
James Brown’s Impact on Hip-Hop
GO DOWNS (DROPS)
Prechody z toprocku napríklad do footworku, čiže zo stoja dolu na zem, napr. KNEE DROP, FRONT SWEEP, FULL SWEEP, CORKSCREW…
GRAFFITI
Pouličné výtvarné umenie, ktoré patrí medzi základné piliere HIP-HOP kultúry. Osobu, ktorá tvorí graffiti voláme writer (na SK sa používa aj sprejer).
HIP-HOP
Hip-hop kultúra vznikla ako reakcia na dobu v 70-tych rokoch v chudobných štvrtiach mesta New York, predovšetkým v Bronxe. Hip-hop sa skladá zo 4 základných pilierov: DJING, BREAKING, GRAFFITI, MCING. Existujú aj pridružené elementy ako napríklad knowledge, beatbox, street fashion atď…
JAM (BREAKING JAM)
Stretnutie bboys a bgirls, kde sa „jamuje“ (tanec, zabáva, cyphers, battles, atď… ).
JUDGES
Porota.
KNOWLEDGE
Vedomosti (základné princípy, filozofia, história, atď…). Knowledge sa taktiež považuje za ďalší element HIP-HOP kultúry.
MC / EMCEE
MC je skratka pre master of ceremony. V pôvodnom význame to zanemalo niečo ako „moderátor“ (MC napríklad moderoval a navodzoval dobrú atmosféru na párty. Jeden z prvých MC bol napr. Coke La Rock). Niekedy sa skratka MC používa aj na označovanie rapperov.
Ice-T explains the difference between an MC and a Rapper
MIXTAPE
Mix viacerých pesničiek, ktoré no seba plynulo nadväzujú.
Breaking mixtapes
POWER MOVE
Najznámejšia zložka breaku, hlavne u laického publika. Fyzicky mimoriadne náročné prvky/triky (TURTLE SPIN, BACKSPIN, WINDMILL, SWIPE, WINDMILL, HALO, HEADSPIN, FLARE, AIR TRACK/FLARE, FLARE, 1990, 2000, atď…).
POWER HEAD
Výraz power head sa používa pre označenie bboys alebo bgirls ktorí najradšej trénujú a „dávajú“ power moves v ich tanečných demách.
REPEATING
Opakovanie moves (krokov, prvkov, trikov, atď…).
ROCKING/ ROCK DANCE/ UPROCK
Rocking/ Rock Dance/ Uprock je tanečný štýl, ktorý sa začal vytvárať na konci 60.-tych rokov v New York City. Je chápaný ako prvotné vyjadrenie toho, čo sa dnes považuje za streetdance a je priamym predchodcom tanca, ktorý neskôr dostal názvy Breakdance, B-boying, Breaking.
ROUTINE
Spoločná choreografia.
SET
Dopredu pripravené kratšie pohybové pasáže „mini choreografie“ (opak improvizácie).
SHOWCASE
Vystúpenie
SIGNATURE MOVE
Typický move (napr. trik, krok, atď…) pre danú osobu (nemusí to nevyhnutne znamenať, že pohyb vymyslela konkrétne tá osoba, ktorá ho používa. Napr. Michael Jackson a jeho moonwalk).
Physicx’s Signature Moves
STREET DANCE
Pouličný tanec. Tento pojem zastrešuje viacero tanečných štýlov, ktoré vznikali mimo tanečných štúdií (ulica, block párty, školské dvory, parky, nočné kluby, atď…).
Napríklad – Rocking, Breaking, Locking, Popping, atď…
TOPROCK
Vertikálna zložka (tancuje sa v stoji na nohách). Patrí medzi prvú a najstaršiu časť tanečného štýlu breaking, napr. INDIAN STEP, SALSA STEP, KICK AND TWIST, HUSTLE STEP, MARCH STEP, CHARLIE ROCK…
TRANSITIONS
Prechody, ktoré slúžia na prepájanie rôznych moves (napr. z jedného freezu do druhého, atď…).
How To Transition into Freezes Breaking Tutorial with B-Boy Thesis