
Breaking – Čo to je a aká je jeho história?
Breaking, komerčne známy aj ako breakdance, je jedným zo štyroch hlavných pilierov hip-hopovej kultúry, spolu s DJ-ingom, graffiti (writingom) a MC-ingom.
Tento pouličný tanec vznikol v 70. rokoch v chudobných štvrtiach New Yorku, najmä v Bronxe, ako reakcia na sociálne a ekonomické problémy tej doby. Afroamerické a latinskoamerické komunity zohrali kľúčovú úlohu pri formovaní hip-hopovej kultúry, pričom ich tradičná hudba a tanec mali zásadný vplyv na vývoj breakingu.
Breaking spája akrobatické prvky s tanečnými technikami a ponúka pestrú škálu pohybov. Zahŕňa toprock (tanečné pohyby v stoji), footwork (pohyby na zemi), power moves (silové rotácie a dynamické prvky) a freezes (statické pózy/zastavenia).
Tento štýl sa tancuje prevažne na funk, soul a breakbeat, ktoré sú známe rýchlym tempom a výraznými rytmickými sekciami.
Improvizácia je v breakingu kľúčová, čo tanečníkom umožňuje vyjadriť svoju kreativitu. Battles (súťaže), neodmysliteľná súčasť tohto štýlu, sú miestom, kde b-boys a b-girls demonštrujú nielen technickú zručnosť, ale aj jedinečný štýl, energiu a originalitu.
Je to breaking alebo breakdance?
Masmédiá zohrali kľúčovú úlohu v rýchlom rozšírení breakingu po celom svete, no zároveň spôsobili aj niektoré negatíva, najmä nesprávne označovanie tohto štýlu. Termín „breakdance“ je komerčný výraz, ktorý bol umelo vytvorený médiami. Toto pomenovanie je nepresné a väčšina komunity zameranej na breaking ho neuznáva.
Pôvodný a preferovaný názov je „breaking“, odvodený od slova „break“, čo označuje inštrumentálnu pasáž piesne, kde dominujú bicie nástroje (najmä vo funkových a soulových žánroch).
Krátka história breakingu
Breaking je prvý a pôvodný tanec, ktorý tvorí jeden zo základných pilierov hip-hopovej kultúry. Vznikol v 70. rokoch 20. storočia v chudobných štvrtiach New Yorku, predovšetkým v Bronxe.
Na prelome 60. a 70. rokov čelil Bronx vážnym problémom, vrátane ekonomického úpadku, sociálnych nepokojov a rastúcej činnosti gangov. V roku 1971 sa však vodcovia týchto gangov spojili a zorganizovali mierové stretnutie s cieľom nastoliť pokoj.
Aj keď toto zhromaždenie nevyriešilo všetky problémy a násilie nezmizlo okamžite, symbolizovalo začiatok pozitívnych zmien a postupne prispelo k zmenšeniu napätia medzi gangami. Toto stretnutie je tiež považované za jeden z dôležitých krokov smerom k vytvoreniu prostredia, ktoré umožnilo vznik a rozvoj hip-hopovej kultúry v 70. rokoch.
Životná situácia v Bronxe sa postupne zlepšovala. Začali sa organizovať pravidelné block parties („pouličné párty“), kde sa mladí ľudia stretávali, zabávali a postupne formovali jednotlivé elementy hip-hopu. Presný dátum vzniku nie je známy, ale symbolicky sa datuje na 11. augusta 1973, keď Clive Campbell, známy ako DJ Kool Herc, a jeho sestra Cindy Campbell, usporiadali prvú block party na adrese 1520 Sedgwick Avenue v Bronxe, New York.
DJ Kool Herc predstavil novú mixovaciu techniku zvanú „Merry-Go-Round,“ ktorá predlžovala hudobné break pasáže pomocou dvoch rovnakých platní. Táto inovácia bola kľúčová, pretože umožnila b-boyom a b-girls dlhšie tancovať počas break pasáží a tým rozvíjať svoj štýl.
V počiatočných fázach breaking vyzeral úplne inak ako dnes. Technicky bol jednoduchší, s dôrazom na tanec v stoji (Top Rock), pričom hlavný dôraz sa kládol na štýl a muzikalitu. Za jeho priameho predchodcu sa považuje tanečný štýl Rocking.
Inšpirácia pochádzala aj z iných tancov, gymnastiky, bojových umení, popkultúry (filmy, seriály, TV show) a od populárnych osobností ako James Brown či Bruce Lee.
Postupom času vznikli prvé skupiny, ktoré vytvorili základy breakingu, ako The Zulu Kingz, The Bronx Boys Rocking Crew, Starchild La Rock, Sal Soul, Crazzy Commandos (CC Crew), Rock Steady Crew, New York City Breakers a ďalšie.
Rock Steady Crew a New York City Breakers boli obzvlášť významné, pretože sa stali medzinárodne známymi a prispeli k popularizácii breakingu mimo New Yorku.
V 80. rokoch médiá začali vo veľkej miere komercializovať breaking a ďalšie prvky hip-hopovej kultúry. To spôsobilo rýchle rozšírenie, ale aj nesprávne označovanie breakingu a zlúčenie viacerých tanečných štýlov (popping, locking atď.) pod spoločný názov „breakdance.“ To spôsobovalo zmätok a deformáciu podstaty breakingu, ako aj iných street dance štýlov.
Vzniklo viacero filmov s tématikou breakingu, ako napríklad Flashdance, Breakin‚, Beat Street, Wild Style a Style Wars. Tanečníci sa často objavovali v časopisoch, na vystúpeniach a podujatiach. Popularita breakingu dosiahla vrchol, keď bol tento tanečný štýl prezentovaný globálnemu publiku počas záverečného ceremoniálu Letných olympijských hier v roku 1984.
Dnes je breaking uznávaný ako celosvetový fenomén a od roku 2024 aj ako oficiálna olympijská disciplína.