Je to breaking alebo break dance? (všetko o názve)

Je to breaking alebo break dance? (všetko o názve)

Je to breaking alebo break dance? (všetko o názve)

Masmédia výrazne pomohli rýchlemu rozšíreniu a spropagovaniu breaku po celom svete, ale prinieslo to aj svoje negatíva a to hlavne v podobe nesprávnej interpretácie názvu. Je to breaking alebo break dance?  Ktorý názov je originálny a ako vznikol?

Termín breakdance & breakdancer je komerčný

Masmédia výrazne pomohli rýchlemu rozšíreniu a spropagovaniu breakingu po celom svete, ale prinieslo to aj svoje negatíva a to hlavne v podobe nesprávnej interpretácie názvu. Termín breakdance & breakdancer je komerčný a bol umelo vytvorený médiami. Je to nesprávne pomenovanie a väčšina hiphopovej komunity ho neuznáva. Pôvodný a preferovaný názov je Breaking. Taktiež sa môžeme stretnúť s názvom bboying (výnimočne bgirling).

Tanečníci, ktorí tancujú breaking, sa nazývajú B-BOYS / B-GIRLS

Breaking je považovaný za jeden zo štyroch hlavných pilierov hiphopovej klutúry. Vznikal v 70-tych rokoch v chudobných štvrtiach mesta New York, predovšetkým v Bronxe. Tanečníci, ktorí tancujú breaking, sa nazývajú B-BOYS / B-GIRLS (alebo breakeri).

Breaking je odvodený od slova BREAK

Názov breaking je odvodený od slova BREAK. Slovíčko break označuje inštrumentálnu pasáž pesničky, kde sú výrazné hlavne bicie nástroje (napríklad vo funkových / soulových žánroch).

DJ Kool Herc a jeho block párty

Pri tejto téme musíme spomenúť DJa Kool Herca a jeho block párty. Práve Kool Herc spozoroval, že b-boys a b-girls obľubovali inštrumentálne break pasáže a preto ich začal predlžovať. Vytvoril mix.techniku, takzvaný „kolotoč“ –  MERRY-GO-ROUND (predlžovanie break pasáži pomocou dvoch rovnakých platní / nahrávok. Pre lepšie pochopenie pozri videjko).

Pridaj sa k nám

Páči sa ti breaking? Teraz sa ho môžeš naučiť aj ty! Vyber si pobočku, dohodni si bezplatný skúšobný tréning a pridaj sa k nám. Všetko potrebné nájdeš tu – Škola Breaku.