Čo je breaking? Kde vznikol? Kedy a ako prišiel na Slovensko?

Čo je breaking Kde vznikol Kedy a ako prišiel na Slovensko

Čo je breaking? Kde vznikol? Kedy a ako prišiel na Slovensko?

O breaku a hip-hopovej kultúre by sa dalo písať a rozprávať do nekonečna. Keďže je tento článok primárne určený začiatočníkom, nechceme ho preplniť množstvom zložitých informácií a údajov. Článok sme sa snažili zjednodušiť iba na tie najpodstatnejšie veci, ktoré by mal poznať každý b-boy a b-girl. 

Breaking je originálny (pôvodný) tanec hip-hopovej kultúry. Pri zrode vyzeral breaking úplne inak ako teraz. Technicky bol jednoduchší a kládol dôraz hlavne na štýl prevedenia a muzikalitu. Základné elementy breaku sú toprock, go down, footwork, freeze a power moves.

Hip-hop kultúra vznikla ako reakcia na dobu v 70-tych rokoch v chudobných štvrtiach mesta New York, predovšetkým v Bronxe. Hip-hop sa skladá zo 4 základných pilierov: DJING, BREAKING, WRITTING, MCING. Existujú aj pridružené elementy ako napríklad beatbox, street fashion atď…

Pre lepšie pochopenie odporúčame pozrieť BREAKING SLOVNÍK

Väčšina ľudí pozná tento tanec pod názvom break dance. Je to komerčný názov a bol umelo vytvorený médiami. Originálny názov je breaking. Keď vznikal break a nebolo ešte ustálené jeho presné pomenovanie, používalo sa aj „GOING OFF“, „BOIOING“ ALEBO „ROCKIN“. Aby sme to ešte trochu skomplikovali, taktiež sa môžete stretnúť s názvom bboying. Tanečníkov breaku voláme b-boys / b-girls. Táto skratka pochádza od DJ-a Kool Herca a znamená break boy / break girl (niekedy sa uvádza aj Bronx, alebo beat boy / girl).

Breaking vznikal cca v 70-tych rokoch v USA / v južnom Bronxe. Tento tanečný štýl sa zrodil v prostredí pouličných gangov medzi zástupcami komunít afro-američanov a latino-američanov. Za jeho priameho predchodcu sa považuje tanečný štýl Rocking. Veľká inšpirácia prichádzala aj z iných druhov tancov, gymnastiky, alebo bojových umení. Prvé break skupiny boli Zulu Kingz, The Bronx Boys, Starchild La Rock, Sal Soul a Crazy Commandos.

Približne v 80-tych rokoch sa breaking, ale aj ostatné hip-hop elementy začali prostredníctvom médií (video klipy, filmy, časopisy) šíriť do celého sveta.

Na Slovensko prišiel breaking cca v roku 1983 . Medzi prvé mestá, kde sa objavil, patrí Bratislava. Prvotné signály „novej senzácie z Ameriky“ postupne prenikali aj k nám a to cez nemecký TV program ORF, alebo časopis Bravo.

Približne v roku 1984 vznikla naša prvá „break dance“  skupina GUMENÍ CHLAPCI. Táto skupina to nemala v tých rokoch vôbec jednoduché. Neexistovali žiadne informácie ako tancovať break a taktiež bolo iné štátne zriadenie (ČSSR), ktoré bolo výrazne odlišné od dnešného a neumožňovalo propagovať západnú kultúru. 

Braňo Astaloš, Brano Kaliský, Bruno Sykora, Dušan Chrtan, Edo Krajčír, Fredy Ayisi, Ivo Ladižinský, Janko Sirotka, Karol Zajac, Mako Hindy, Mirko Bela – RIP, Peter Batthyány, Peter Steinhubel – RIP, Roman Kristl, Roman Malovec, Vladimir Kepaza, Vlado Hustava – RIP.

Ak vás zaujíma táto téma, oplatí sa pozrieť Miniho blog článok FREDY AYISI a Makov Youtube video archív GUMENÍ CHLAPCI.