11 základných freezov v breakingu. Vieš ich? 

11 základných breaking freezov. Vieš ich?

11 základných freezov v breakingu. Vieš ich? 

V dnešnom článku sa zameriavame na základné freezy. Vysvetlíme, čo freeze je, ako sa ich môžeš naučiť plus 6 dôležitých tipov na záver. Freezy sú zoradené podľa obtiažnosti. Trénuj ich postupne a nevynechávaj žiadne kroky.

Bezpečnosť je prvoradá! 

Pred každým tréningom sa rozcvič a zahrej, aby si predišiel zraneniam. Bezpečnosť je na prvom mieste, preto nikdy nezanedbávaj rozcvičku. Správna príprava tela zvyšuje tvoju výkonnosť a chráni ťa pred úrazmi.

Čo sú freezes?

Freezes sú zastavenia („zamrznutia“) v určitých polohách, napríklad na hlave, ramene, rukách. Patria  sem aj rôzne štýlové pózy (napr. póza na kolene, atď…).

11 základných freezov v breakingu

1. BASIC (PILOT) FREEZE

Jeden z prvých freezov, ktoré učíme na našich tréningoch, je BASIC FREEZE (PILOT). Na tomto jednoduchom freeze pochopíš základnú techniku, ktorú následne prenesieš do zložitejších freezov (správna poloha rúk, prstov, hlavy a podobne). Vo videjku uvidíš, základnú techniku plus niekoľko variácií Basic freezu. 

2. NÁPICH

„Nápich“ patrí tiež k základu. Je to vstupná brána k ťažším freezom, ale aj k power moves (silovým prvkom: napr. Windmill). Nápich je povinnou výbavou pre všetkých b-boys a b-girls a preto ho odporúčame natrénovať na 100%. Vo videu vysvetľujeme základnú techniku plus štyri úrovne (trénuj ich postupne, nepreskakuj 😊).

3. BABY FREEZE

Ak si zvládol basic freeze a nápich, je čas prejsť na jeden z najznámejších freezov. Voláme ho Baby freeze. Vo videu okrem základnej techniky uvidíš tri variácie.

4. CHAIR FREEZE

Tento freeze pripomína sedenie na stoličke, a práve preto dostal takéto meno. Vo videjku nájdeš postup ako sa naučiť Chair freeze plus 4 tipy od b-girl Zuz.

5. PLANK FREEZE

Ak máš perfektne zvládnutý Basic freeze, určite hravo zvládneš aj Plank. Technika držania rúk, hlavy a tela je rovnaká, jediná zmena je v nohách. Celý postup nájdeš vo videu.

6. SHOULDER FREEZE

Freeze na ramene je fresh 😊, ale okrem toho je to opäť skvelý základ pre ťažšie prvky, ako napríklad točku na ramene alebo vrtuľník (Windmill). Vo videu vysvetľujeme postup, ako sa naučiť základnú aj pokročilejšiu variáciu Shoulder freezu.

7. VRANA

Vo videu si vysvetlíme, ako sa naučiť polohu, ktorú voláme VRANA. Je pravda, že vrana sa nepoužíva často ako samostatný freeze vo freestyle, ale je to skvelé cvičenie, ktoré prináša viacero benefitov. Určite sa ti bude hodiť neskôr pri učení iných freezov a stojek (napríklad Air baby freeze, stojka na hlave ale aj na rukách).

8. AIR BABY

Air baby freeze patrí už k pokročilejším freezom. Ak máš ale zvládnuté predchádzajúce freezy, určite sa naučíš aj tento. Vo videu ukazujeme techniku Air baby freeze na dvoch rukách. Ak by to bolo pre teba jednoduché, začni ho trénovať na jednej ruke 😊.

9. STOJKA NA HLAVE (headstand)

Pred tréningom stojky na hlave je mimoriadne dôležité dobre zahriať a rozcvičiť celé telo. Vo videu vysvetľujeme celý postup, ako sa naučiť stojku na hlave. Dôkladne si všímaj polohu hlavy, rúk a nôh. Nepreskakuj jednotlivé úrovne! Zabezpeč si čiapku alebo inú mäkkú podložku pod hlavu, aby si mohol trénovať dlhšie a aspoň čiastočne zmiernil bolesť hlavy, ktorá je u začiatočníkov bežná.

10. STOJKA NA LAKTI (Elbow freeze)

Postupne prechádzame na pokročilejšie freezy 😊. Stojka na lakti má množstvo variantov, vo videu ukazujeme základnú. Dôkladne si naštuduj techniku a pusti sa do tréningu.

11. STOJKA NA RUKÁCH (handstand)

Stojka na rukách je technicky náročná a vyžaduje si veľa tréningu. To, čo vyzerá v 2-minútovom videu jednoducho a ľahko, môže v skutočnosti trvať natrénovať aj rok. Samozrejme, je to individuálne. Technických postupov, ako sa naučiť stojku na rukách, je mnoho, vo videu ukazujeme našu „breakovú“ verziu. Tiež si treba uvedomiť, že zvládnutie stojky na rukách je len začiatok. Až potom začína tréning reálnych freezov (napríklad rôzne tvary nôh) alebo power moves, ktoré bez stojky na rukách nie je možné robiť (napríklad 1990, alebo Airflare/prelet).

6 tipov na záver 

1. Pred každým tréningom sa dôkladne rozcvič a zahrej!!!

2. Trénuj všetky freezy na oboch stranách (pravá aj ľavá ruka).

3. Freezy v blogovom článku sú zoradené podľa obtiažnosti. Trénuj ich postupne a nevynechávaj žiadne kroky.

4. Všetky freeze robíme tvárov k divákovi (vystúpenie) alebo oponentovi (súťaže).

5. Keď zvládneš základné freeze, uisti sa, že máš do nich „nábeh“ aj „výbeh“ aby si ich vedel efektívne použiť v tanečnom deme. 

6. Počas freezov „nevypínaj uši“ – počúvaj a reaguj na hudbu, ktorá práve hrá.

PRIDAJ SA K NÁM

Páči sa ti breaking? Teraz sa ho môžeš naučiť aj ty! Vyber si pobočku, dohodni si bezplatný skúšobný tréning a pridaj sa k nám. Všetko potrebné nájdeš tu – Škola Breaku.