Točenie na hlave (headspin) | tutoriál Škola Breaku

Točenie na hlave (headspin) | tutoriál Škola Breaku-fotka

Točenie na hlave (headspin) | tutoriál Škola Breaku

Chceš sa naučiť točenie na hlave? Sleduj náš nový tutoriál. V článku nájdeš aj tipy na pomôcky a „zlepšováky“, ktoré ti pomôžu zdokonaliť techniku a ochránia tvoje vlasy.

Rozcvička znamená bezpečnosť

Bezpečnosť je prvoradá a preto sa pred tréningom rozcvič.

Perfektná stojka = lepší headspin

Kým začneš s tréningom točenia na hlave, nauč sa dokonalú stojku na hlave.

Čiapka na točenie na hlave

Keď začínaš s headspinom, zadováž si špeciálnu čiapku na točenie (spin cap) s nylonovou sieťkou na vrchu – uľahčí točenie a ochráni vlasy. Táto čiapka ti príde vhod aj pri ďalších moves ako windmill, hallo, alebo točka na ruke.

História spin caps je plná experimentov – breakeri skúšali prilby, bejzbalové čiapky, aj duragy, ale nič nefungovalo ideálne. Peter Edwards to však zmenil, keď prišil kúsok nylonovej nákupnej tašky na čiapku, čo bol geniálny nápad. Jeho vynález vydržal oveľa dlhšie než bežné čiapky a značne zlepšil techniku točenia.

Tri headspin „zlepšováky“

1. Upevni čiapku gumičkou, aby dobre držala a „netancovala“ na hlave počas točenia.

2. Pre hladké točenie používaj silikónový sprej, ale nezabudni potom umyť podlahu.

3. Vlož do čiapky mäkkú výstuž, napríklad kúsok molitanu, pre väčší komfort a menej bolesti pri točení.

Potrebuješ čiapku na točenie na hlave? Kontaktuj nás Škola Breaku.

Dôležité upozornenie!

Pamätaj, čiapka do určitej miery ochráni vlasy, ale dlhodobý headspin môže spôsobiť „mini plešinku“ na vrchnej časti hlavy. Tento fakt zdôrazňujeme aj počas našich tréningov. Niektorí tanečníci používajú prilbu, ktorá môže byť trochu efektívnejšia, ale často pôsobí neštylovo a nie je praktická pri breakingu.

Točenie na hlave

Ak si zvládol stojku na hlave, môžeš pokračovať s točením. Prvá vec, ktorú sa musíš naučiť, je točenie s rukami. Začni úplne pomaly a postupne zrýchľuj. Technika prstov na rukách je rovnaká ako pri footworku. Nechaj si dostatok času na tréning. To, čo vyzerá vo videu jednoducho, je dlhodobá niekoľko mesačná práca. Po zvládnutí otočiek s rukami začni skúšať rôzne tvary bez rúk. Vo videu ukazujeme tri základné (véčko, vešiak, vajičko – sú to slangové názvy).

Držíme palce!

Pamätaj, dôležité je držať sa postupu a nevynechávať žiadne kroky.

Pridaj sa k nám

Páči sa ti breaking (breakdance)? Teraz sa ho môžeš naučiť aj ty! Vyber si pobočku, dohodni si bezplatný skúšobný tréning a pridaj sa k nám. Všetko potrebné nájdeš tu – Škola Breaku.